سمینار تحلیل اقتصاد ایران در نیمه دوم سال برگزار شد

سمینار تحلیل اقتصاد ایران در نیمه دوم سال توسط کارگزاری بانک ملی ایران با همکاری موسسه اقتصاد ایرانیان، در حاشیه نمایشگاه صنعت در سالن همایش های نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

اخبار سخنرانی مدیریت موسسه اقتصاد ایرانیان به شرح ذیل در پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) منتشر شد.

از شاخص همیشه صعودی تا سهم های ۵۰ میلیونی!

مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصادی ایرانیان معتقد است اقتصاد ایران وارد یک بزنگاه اقتصادی- تاریخی شده و دوران جدیدی فرا رسیده، که با گذشت زمان اثرات مثبت آن بیشتر هویدا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر امیررضا حسنی با بیان اینکه ایران وارد یک بزنگاه اقتصادی شده است، گفت: پس از برجام اقتصاد ایران وارد فضای جدیدی شد که می توان از آن به عنوان یک بزنگاه اقتصادی نام برد، بزنگاهی که هم می توانیم به آن نگاه کوتاه مدت داشته باشیم و بخش کمی از ظرفیت های آن را مورد استفاده قرار دهیم و هم می توانیم با یک نگاه بلند مدت از همه فرصت های پیش آمده بهره برداری کنیم.

وی در همایشی که شرکت کارگزاری بانک ملی ایران برگزار کرد، افزود: نگاه اول یک فرصت طلبی کوتاه مدت است، به عنوان مثال بعضی ها در بورس می گویند از این شرایط استفاده کنیم و سهمی بخریم و مبلغی سود کنیم و برویم! اما سوال این است که فردا و پس از عبور از این بزنگاه تاریخی و تباه کردن فرصت های آن باید چه کنیم؟ اما نگاه دوم به همه پتانسیل های ایجاد شده توجه می کند و با استفاده از آگاهی و برنامه ریزی، حداکثر استفاده را از این فرصت پیش آمده خواهد برد.

مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصادی ادامه داد: برجام برای افراد باهوش یک فرصت است ولی برای افرادی که هنوز هیچ برنامه ای در بهره برداری از آن ندارند و به شکل کوتاه مدت به آن نگاه می کنند، نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه ممکن است به سقوط هم منجر شود.

دکتر حسنی با تاکید بر اینکه به نظر می رسد دولت قصد دارد با نگاه دوم و ساختاری به این بزنگاه اقتصادی نگاه کند، به سرمایه گذاران و فعالین بازار سرمایه توصیه کرد نگاه بلند مدت اقتصادی را مد نظر قرار دهند و به صورت ساختاری از این بزنگاه تاریخی استفاده کنند.

وی تحولات اساسی ناشی از این بزنگاه اقتصادی را برشمرد و اظهار کرد: در شرایط جدید پیش آمده، از پنهان کاری به سمت شفاف سازی حرکت می کنیم. شاید در ذهن ما این تصور ایجاد شود که شرایط اقتصادی ایران به سمت شفاف سازی حرکت نمی کند اما به ناچار برای آنکه بتوانیم از ظرفیت های برجام استفاده کنیم قطعا به سمت شفاف سازی حرکت خواهیم کرد وهرچقدر جلوتر رویم این شفاف سازی بیشتر خواهد شد.

مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصادی پایبندی به قانون، مقرارات و رویه ها را محصول بعدی این بزنگاه اقتصادی دانست و تاکید کرد آب گل آلود اقتصاد ایران به سمت شفافیت حرکت کرده است و از ماهی هایی که در زمان فرار از قانون و شرایط گذشته بازار ایران صید می شد دیگر خبری نیست و تنها اطلاع از قوانین و مقرارات و اجرای آن برای ما حاشیه امن ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: آن روز که قیمت دلار سه برابر شد و در کنار آن برای برخی حاشیه سود ایجاد شد گذشت! آن آب گل آلود اقتصاد کشور بود که برای برخی سود ایجاد کرد، امروز باید سود را تولید کنیم.

وی عبور از مدیریت لحظه ای و تصمیمات اقتضایی به سمت مدیریت قاعده مند را از دیگر نتایج برجام دانست و گفت از مدیریت لحظه ای و کوتاه مدت، فاصله گرفته ایم و به سمت مدیریت بلند مدت حرکت کرده ایم.

امیررضا حسنی اصلاح ساختار نظام پولی و مالی را یکی دیگر از عناصر این بزنگاه تاریخی دانست و ادامه داد: ساختار پولی و مالی ایران با قوانین قدیمی تنظیم شده و در شرایط فعلی کارآیی لازم را ندارد لذا اصلاح آن حتمی است و مباحثی چون مالیات، نظام حقوق و دستمزد و غیره به سمت استاندار شدن حرکت کرده است و اگر بخواهیم با نگرش های گذشته اقتصاد را پیش ببریم قطعا در این مسیر دچار چالش خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه فصل جدید اقتصاد و تجارت ایران فرا رسیده است، گفت: از این زمان به بعد اقتصاد ایران در مسیر آگاهی حرکت خواهد کرد. ما هیچ کسب و کاری ایجاد نمی کنیم، در هیچ بازاری سرمایه گذاری نمی کنیم، در هیچ صنعتی قدم نمی گذاریم و هیچ تولیدی نخواهیم داشت مگر با استفاده از آگاهی! ما باید با آگاهی سرمایه گذاری کنیم و به عرصه های اقتصادی وارد شویم. استفاده از آگاهی و دانش مهمترین محصول این بزنگاه تاریخی است. این آگاهی به چه معناست؟ آگاهی به مفهوم آن است که باید اعداد و ارقام اقتصاد کشور را بشناسیم و به اقتصاد کلان توجه کنیم.

مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصادی ادامه داد: ما می دانیم طی سه سال گذشته بودجه کشور انقباضی بسته شده، ما می دانیم مالیات ها به سمت استانداردسازی حرکت کرده، ما می دانیم در برنامه ششم توسعه به حمایت از صنایع معدنی تاکید شده، ما می دانیم نقش درآمد های نفتی در اقتصاد کشور کمرنگ شده، ما می دانیم با افزایش تعرفه گمرک کالاهای مصرفی کمتر وارد خواهد شد، ما می دانیم اگر هیلاری کلینتون پیروز انتخابات ایالات متحده باشد شاید سطح روابط فعلی ما با این کشور حفظ شود اما در سیاست هایی که در منطقه داریم با چالش هایی روبرو خواهیم شد و می دانیم اگر ترامپ پیروز این رقابت باشد علاوه بر چالش های منطقه ای، کاهش سطح روابط فعلی ایران با ایالات متحده رقم خواهد خورد، اما چون برجام در شورای امنیت سازمان ملل در حال پیگیری و اجرا است، نتیجه انتخابات آمریکا خیلی تاثیری در برجام نخواهد داشت و علم به مواردی از این دست به معنای آگاهی است.

امیررضا حسنی تاکید کرد یکی از مهمترین بخش های اقتصادی که متاثر از این بزنگاه تاریخی است و به سطح بالایی از آگاهی نیاز دارد بورس است و ادامه داد: می گوییم به بازار بورس وارد شدیم اما سود نکردیم، مگر بورس قرار است به ما سود بدهد؟ خیر! آگاهی ما در مورد بورس می تواند به ما سود بدهد.

مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصادی با اشاره به اینکه بازار سرمایه شخصیت صبور، قانونمدار و مسئولیت پذیر نیاز دارد ادامه داد: اصل سود آوری در این بازار به میزان آگاهی و شخصیت و تفکر خود ما وابسته است. بورس برای همه مناسب است اما همه برای ورود به بورس مناسب نیستند. زمانی که می خواهیم وارد بازار سرمایه شویم اما صبور نیستیم، شخصیت قانونمدار نداریم، مسئولیت پذیر نیستیم قطعا بورس مناسب ما نیست.

امیررضا حسنی بیان کرد بورس به ما ضرر و زیان وارد نمی کند، بلکه شخصیت و عدم آگاهی های ما ضرر و زیان ایجاد می کند. زمانی که ما بدون آگاهی و با تکیه بر شایعات به بورس وارد شویم به جای آنکه شنا کنیم، تنها تلاش بیهوده می کنیم و بعد از مدتی غرق می شویم، اما زمانی که با آگاهی وارد شویم در هر شرایطی از این بازار سود خواهیم برد و به نتایج مطلوب می رسیم.

وی ادامه داد: بورس بازاری است که بین صفر و یک در حرکت است و صعودی و نزولی می شود، اما چرا وقتی شاخص پایین می آید می گوییم بازار بورس خراب است؟ مگر بازار بورس می تواند خراب باشد! شاخص بورس باید صعودی و نزولی باشد و گرنه قیمت هر سهم ۵۰ میلیون تومان خواهد بود و این عملی غیر ممکن است. صعود و نزول شاخص اهمیتی ندارد! آنچه مهم است میزان آگاهی ما از شرایط داخلی و بین المللی، قوانین و اقتصاد کلان کشور است.

امیررضا حسنی تعاملات بین المللی، نظام تامین مالی، سیاست های مالی، سیاست های پولی، بازار کار، کنترل تورم، رشد اقتصادی ، اصلاح قوانین و درآمد های نفتی را ۹ عامل اثر گذار بازار های ایران از جمله بورس دانست و گفت: این ۹ عامل در بازار های مختلف کشور اقتصاد سنجی شده است و بهترین بازار سال ۱۳۹۵ با کسب امتیاز ۵۵ از ۱۰۰ بورس است.

در پایان مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصادی ایرانیان با تاکید بر اینکه بزنگاه های اقتصادی دو ویژگی مهم دارند، بیان داشت: بزنگاه های اقتصادی در تاریخ کشورها کمتر اتفاق می افتند و سودآوری بسیار زیادی به همراه دارند، پس باید از این فرصت پیش آمده استفاده کرد.

 منبع خبر