از نگاه رسانه ها

موسسه اقتصاد ایرانیان در گذر سالها افتخار همکاری با گستره وسیعی از رسانه های گوناگون را داشته است. هدف ما برقراری ارتباطی بلندمدت و سازنده با رسانه ها برای اطلاع رسانی به مخاطبین عزیزمان است.

ما را اینگونه دیده اند: موسسه اقتصاد ایرانیان از نگاه رسانه

Gold-bullion-vault

ادامه فشار نزولی بر طلا

امیررضا حسنی
تحلیلگر بازارهای جهانی
قیمت اونس طلا در سال ۹۳ بیشتر در بازه ۱۱۵۰ تا ۱۳۰۰ دلار نوسان داشت. سیاست‌های انقباضی آمریکا مهم‌ترین عاملی بود که موجب شد قیمت اونس در طول سال به‌طور آهسته در مسیر کاهشی قرار بگیرد.
این امر قیمت‌های طلای جهانی را پایین‌تر و پایین‌تر آورد و رکورد جدیدی در بازار ثبت شد. آنچه که از کاهش بیشتر اونس جلوگیری کرد، سیاست‌های انبساطی سایر کشورهای اروپایی بود.

download (2)

همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری سال ۱۳۹۳، امروز برگزار می‌شود

گروه بازار پول: همایش «دنیای اقتصاد» با عنوان «بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۳» از ساعت ۱۴ امروز با حضور کارشناسان، مدیران و تحلیلگران اقتصادی در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، برگزار می‌شود.

این همایش در سه پنل تخصصی «سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پروژه‌ها»، «سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه (بورس)» و «ارز، طلا و مسکن، وسیله پس‌انداز؟» چالش‌ها و راهبردهای سرمایه‌گذاری در سال آتی را مشخص کرده و به بررسی عوامل تاثیرگذار بر بازار‌های سرمایه می‌پردازد.
images

امکان کاهش قیمت سکه طی ۳ ماه آینده

گروه بازار پول: عضو کمیسیون اقتصادی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی چشم‌انداز بازار ارز، طلا، مسکن و بازار سرمایه پرداخت.

به گزارش «ایسنا»، امیررضا حسنی، در سمینار بررسی چشم‌انداز بازار ارز، طلا، مسکن و بازار سرمایه، با اشاره به شرایط رکود تورمی حاکم بر اقتصاد ایران گفت: بودجه ۱۳۹۳ عملا انقباضی بود و با توجه به کاهش قیمت نفت امکان اینکه این سیاست تشدید شود دور از انتظار نیست. البته این شرایط به نفع تولیدکنندگان و مردم است؛ زیرا دولت برای هزینه کردن مجبور به جایگزینی درآمدهای مالیاتی به‌جای درآمدهای نفتی است و این یعنی دولت درآمدهای خود را شریک با مردم می‌داند.

download

پیرامون رکود تورمی

امیررضا حسنی/ کاوه قبادی
فرض کنید بعد از مدت‏ها برای خریدن مبلمان به فروشگاهی می‏روید که سال‏ها است از آنجا خرید می‏کنید و صاحب فروشگاه را به صداقت و درستی می‏شناسید. همان ابتدای ورودتان، بالا بودن قیمت‏ها تعجب شما را بر می‏انگیزد، اما شانستان را در چانه‌زنی با صاحب فروشگاه -که محصولات کارگاه خودش را می‌فروشد- امتحان می‏کنید.

download (1)

روندهای پیش روی بازار در گفت‌وگو با یک تحلیلگر ارزی
چشم‌انداز کاهشی برای دلار؟

امیررضا حسنی، تحلیلگر بازار ارز معتقد است چشم‌انداز کاهش قیمت پیش روی بازار ارز، پررنگ‌تر از چشم‌انداز افزایش در این بازار است. وی با بررسی عوامل موثر بر روندهای قیمتی بازار و همچنین نگاهی به بازار موازی اثرگذار یعنی بورس، نتیجه می‌گیرد در صورتی که شوک خاصی به بازار وارد نشود، روند پیش روی بازار کاهشی خواهد بود. این در حالی است که به گفته او، قیمت دلار در حال حاضر کمترین قیمت در ۴۴ هفته اخیر بوده و همچنان تمایل به کاهش، بیشتر از تمایل به افزایش است. البته به این تحلیل باید تصمیم بانک مرکزی و چشم‌انداز این نهاد برای آینده بازار را نیز اضافه کرد.

IMG_9741

عواملی که‌ در آینده بورس را متاثر می‌کنند

همایش افق‌های تازه سرمایه گذاری در بازار سرمایه اخیرا در دانشگاه تهران برگزار شد. در این همایش که توسط موسسه اقتصاد ایرانیان،‌ کارگزاری سهم آشنا و گروه تحلیلی سهامیاران برگزار شد، به بررسی رفتار سهامداران در بورس، راه‌حل‌هایی برای سرمایه‌گذاری مناسب و بررسی بازارها و گروه‌های مختلف سهام در بازار سرمایه پرداخته شده است.

الزامات موفقیت سرمایه‌گذاری در بورس
به گزارش اقتصادنیوز، امیررضا حسنی،‌ مدیرعامل موسسه اقتصاد ایرانیان و سخنران این همایش،‌ در ابتدا به بررسی چگونگی رفتار سهامدارانی پرداخت که در بازار سرمایه موفق می‌شوند.

IMG_9741

در همایش «افق‌های تازه سرمایه‌گذاری در بورس» عنوان شد:
توسعه اقتصادی در گرو سرمایه‌گذاری مناسب

امروزه توسعه اقتصادی در کشورها در گرو امر سرمایه‌گذاری درست و مناسب تعریف می‌شود. در این زمینه موسسه مطالعات پژوهش اقتصاد ایرانیان با همکاری کارگزاری بانک مسکن نشستی را با عنوان” نگرش های نوین تحلیل و سرمایه‌گذاری در بورس ” برگزار کرد که در این نشست به چالش‌ها و فرصت‌های بازار سرمایه پرداخته شد.

IMG_9773

یک تحلیگر بازارسرمایه؛
فرصت های سودآوری گاهی خارج از میدان دید شماست/ نگاه خود را وسیع تر کنید

امیررضا حسنی مدیر عامل مؤسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان که در همایش” افق های تازه سرمایه گذاری در بازارسرمایه” سخن می گفت، ماندن و پایداری سود در بازارسرمایه را نتیجه توجه به چند ۱۰ فرآیند از قبیل شخصیت سرمایه گذار، تفکر سرمایه گذار، منبع پول، کارگزاری، سخت افزار، نرم افزار و… برشمرد و افزود: گاهی فرصت های سودآوری خارج از میدان دید شماست، کافی است نگاه خود را وسیع تر کنید.

IMG_1436

عضو اسبق اصلی کمیسیون اقتصادی و بازرگانی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد؛

نشست فرصت های ورود به بازارهای بین المللی با محورهای ایران پس از توافق، صادرات و واردات، فرصت ها و تهدیدها و تحلیل صنایع منتخب، چهارشنبه گذشته در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد. در این نشست که توسط موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان با همکاری دانشگاه تهران و دانشکده اقتصاد برگزار شد برخی از فعالان بازارسرمایه، صاحبان صنایع و شرکت ها، اساتید و دانشجویان رشته اقتصاد هم حضور داشتند.

IMG_9559

بررسی مهمترین عوامل تاثیر گذار در اقتصاد ایران در سال ۹۴

خاص بودن سال ۹۳ برای نظام پولی و سرمایه و در نمای کلی اقتصاد کشور، نیاز فعالان اقتصادی کشور چه سرمایه گذاران و چه سرمایه پذیران را به داشتن تصویری از دورنمای واقعی و شفاف از اقتصاد ایران در سال ۹۴ را بیش از پیش نمایان می سازد.

Picture1

بررسی ۶ چالش اقتصاد ایران در یک همایش

امیر رضا حسنی مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی ایرانیان و مدیر «همایش دور نمای اقتصاد ایران در سال ۹۴» در گفتگو یی با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی کشور، گفت: سال ۱۳۹۳ با فراز فرودهای بسیار در حال پایان است و برای فعالان اقتصادی، داشتن اطلاعات از ابعاد ششگانه موثر بر اقتصاد ایران، از عوامل تاثیر گذار در عملکرد آن‌ها در سال آینده است.

download

چشم انداز روند اقتصاد جهانی و بهای طلا

امیررضا حسنی تحلیل گر ارشد موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در مطلبی نوشت:

به طور کلی پیشبینی کردن در هر مسئله ، عملی به شدت ریسکی و گاهی دور از منطق و واقعیت است حال اگر برای ترسیم چشم انداز به سراغ مولفه های اقتصادی در دوره ای مشخص از آینده برویم کار  دشوار تر هم می شود. اما این پایان کار نیست و در بین تمام مولفه های اقتصادی پیشبینی روند حرکتی طلا از دشواری بیش از پیشی برخوردار است.

images

بیانیه بانک مرکزی آمریکا و افت قیمت طلا

امیررضا حسنی مدیر تحلیل موسسه اقتصاد ایرانیان در مطلب ارسالی برای «تابناک» نوشت:

بیانیه فدرال رزرو در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴ :

بر اساس اطلاعات دریافتی از نشست قبلی فدرال رزرو در ماه جولای روند رشد اقتصادی با عملکردی متعادل گسترش می یابد. شرایط بازارهای کار به طور کلی با بهبود هایی تازه روبرو بوده است  با این حال نرخ بیکاری تغییرات اندکی را نشان می دهد  در محدوده ای وسیعتر از معیار های بازارهای کار هنوز شاهد کم بهره گیری از منابع نیروی کار هستیم  . مخارج خانوار ها در آمریکا به نظر با رشد های متعادلی روبرو خواهد بود و سرمایه گذاری های ثابت مشاغل به رشد خود ادامه می دهد در حالی که بازیابی در بازارهای مسکن هنوز هم روند کندی را نشان می دهد .سیاست های اقتصادی رشد اقتصادی را آغاز کرده است گرچه از شدت و وسعت این حرکت کاسته شده است  . نرخ در زیر هدف تورمی بلند  مدت این قرار دارد و انتظار می رود نرخ تورم بلند مدت با ثبات باقی باشد.

light bulbs

فعالان اقتصادی ایرانی خارج از کشور در همایش چشم انداز اقتصاد جهان شرکت می‌کنند

ایلنا: امیر رضا حسنی مدیر اجرایی همایش چشم انداز اقتصاد جهان در سال ۱۳۹۲، چهارشنبه ۱۵ اسفندماه مهمان ویژه برنامه اقتصاد ایران در شبکه بین المللی جام جم بود که به مدت ۴۵ دقیقه به طور زنده برای ایرانیان و فارسی زبانان سراسر دنیا پخش گردید.

IMG_0115

در همایش افق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه عنوان شد:
همه به درد فعالیت در بورس نمی‌خورند/ شخصیت سرمایه‌گذار در ماندگاری او در بازار سرمایه‌ موثر است

ایلنا: نظم، انتقادپذیری، یادداشت مخارج و درآمد، قانونمداری، ریسک‌پذیری، جاه‌طلبی، صبوری، مسولیت پذیری و تعهد از ویژگی‌هایی است که شخصیت یک سرمایه‌گذار را تشکیل می دهد و در ماندگاری او در بازار سرمایه موثر است.

8-250x300

ارزیابی چشم انداز صنعت نفت و گاز بعد از لغو تحریم‌ها

سیر تاریخی تحریم ها، فرصت ها و چالش های اقتصادی تحریم ها، تاثیرات تحریم ها بر صنایع مختلف بورسی، سناریوهای محتمل مذاکرات و تهدیدات دستیابی به توافق جامع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا امیررضا حسنی عضو کمیسیون اقتصادی و بازرگانی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناس مسئول دپارتمان هجینگ موسسه مطالعات بین المللی انرژی وزارت نفت در همایش چشم انداز صنایع منتخب در بورس بعد از مذاکرات ۱+۵ با دو رویکرد توافق یا عدم توافق که به میزبانی شرکت کارگزاری تدبیرگر سرمایه و مرکز اقصاد ایرانیان برگذار شد، به ارائه دیدگاه های خود پرداخت.

maskan

تحلیلی از بازار مسکن و طلا
امکان کاهش قیمت سکه طی ۳ ماه آینده/ادامه رکود در بازار مسکن

عضو کمیسیون اقتصادی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی چشم‌انداز بازار ارز، طلا، مسکن و بازار سرمایه پرداخت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) –منطقه‌خوزستان- امیررضا حسنی، عضو کمیسیون اقتصادی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام در سمینار بررسی چشم‌انداز بازار ارز، طلا، مسکن و بازار سرمایه، با اشاره به شرایط رکود تورمی حاکم بر اقتصاد ایران، گفت: بودجه ۱۳۹۳ عملا انقباضی بود و با توجه به کاهش قیمت نفت امکان اینکه این سیاست تشدید شود دور از انتظار نیست. البته این شرایط به نفع تولیدکنندگان و مردم است، زیرا دولت برای هزینه کردن مجبور به جایگزینی درآمدهای مالیاتی به‌جای درآمدهای نفتی است و این یعنی دولت درآمدهای خود را شریک با مردم می‌داند.

وی افزود: کاهش فعلی قیمت نفت باعث کسری بودجه در سال جاری می‌شود و دولت برای جبران آن تمایل چندانی به کاهش نرخ دلار نخواهد داشت. از سوی دیگر نمودار محدوده معاملاتی فعلی دلار نشان ‌می‌هد در حال حاضر دلار حرکت صعودی و رو به بالایی را در پیش گرفته است.

IMG_0812

ایران در توافقات هسته‌ای ضرر نکرد

عضو اصلی کمیسیون اقتصادی و بازرگانی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد اروپا در کما قرار دارد و اقتصاد آمریکا در حال خارج شدن از بیمارستان است. کشور چین نیز با سیاست‌هایی که در پیش گرفته است، به دنبال این است که رشد ناخالص داخلی خود را به بالای هفت درصد برساند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، امیررضا حسنی، روز گذشته (یک شنبه) در سومین همایش بررسی تحولات بازار پول و سرمایه در اتاق بازرگانی، ضمن تقدیر از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشور، اظهار کرد: در برنامه آمریکا، تحریم کامل نفت ایران قرار داشت که با عملی شدن آن حتی به همین شش کشور کنونی نیز نمی‌توانستیم نفت صادر کنیم. در حال حاضر، توافقات هسته‌ای جلوی سخت‌تر شدن شرایط را گرفته است.

01

با رویکرد موج دوم بحران اقتصادی انجام می‌شود:
برگزاری همایش چشم‌انداز اقتصاد جهان در اردیبهشت ۹۲

«همایش چشم انداز اقتصاد جهان در سال ۱۳۹۲» با رویکرد موج دوم بحران اقتصادی اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این همایش که با همکاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و پژوهشکده پولی وبانکی بانک مرکزی برگزار خواهد شد بناست به عوامل، عواقب و راهکارهای متناسب با موج دوم بحران اقتصادی پرداخته شود و تاثیرات احتمالی این بحران در اقتصاد ایران بررسی گردد.

22130t

مدیر دپارتمان مطالعات و تحلیل اقتصاد جهانی ایران:
پایداری اقتصادی اساسی‌ترین اصل در اعتمادسازی است

مدیر دپارتمان مطالعات و تحلیل اقتصاد جهانی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران گفت: اساسی‌ترین راه برای اعتمادسازی در لایه‌های مختلف اجتماعی، پایداری اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، امیررضا حسنی امروز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در شیراز افزود: بخش خصوصی اعتماد خود به دولت را با عملکرد و توسعه فعالیت‌هایش، اثبات کرده و اکنون نوبت قدم دولت در مسیر اعتمادسازی است.

وی حجم نقدینگی‌های موجود در جامعه را حدود ۴۷۰ میلیارد تومان برآورد و اعلام کرد: اگر این حجم از نقدینگی توسط دولت و با کمک بخش خصوصی ساماندهی و در مسیرهای درست اقتصادی فعال شود، تحولی بنیادین در کشور ایجاد خواهد شد.

این فعال بخش اقتصادی و عضو گروه اقتصادی دفتر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد: برای ساماندهی این حجم از نقدینگی، تنها راه اعتمادسازی است.

94_econews.hasani

توسط موسسه مطالعات و پژوهشهای اقتصاد ایرانیان صورت گرفت؛
برگزاری نشست فرصت های ورود به بازارهای بین المللی

اکونیوز:با توجه به ضرورت ورود به بازارهای جهانی و همچنین شناخت استراتژی های ورود به این بازارها، اطلاع از فرصت های موجود در این زمینه و مولفه های تاثرگذار بر نحوه ورود به بازارهای بین المللی، نشست فرصت های ورود به بازارهای بین المللی، به همت موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، نشست فرصت های ورود به بازارهای بین المللی، نشست اول از سلسله برنامه نشستها و کارگاهها به همت موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در سالن همایش های دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد.
سر فصلهای مهم بررسی شده در این نشست عبارت بودند از: ایران پس از توافق، صادرات و واردات، فرصتها و تهدیدها و تحلیل صنایع منتخب.

4 Shahrivar 1

بررسی صنایع منتخب بورس پس ازمذاکرات

اکونیوز:همایش بررسی صنایع منختب بورس پس از مذاکرات ۱+۵ که مورخ ۵ تیر با حضور علی صابریان مدیر مدیرعامل خانه سرمایه و امیررضا حسنی مدیر عامل موسسه پژوهش و اقتصاد ایرانیان و با همراهی کارگزاری بانک کشاورزی سرمایه در محل برگزاری کنفرانس های کارگزاری بانک کشاورزی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادیران،این همایش میزبان علاقمندان و فعالان بازار سرمایه بود تا بتواند درباره وضعیت صنایع منتخب ایران و دورنمای سیاست های پیشروی کشور با محوریت مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب چشم‌اندازی روشن را ترسیم کند.
در این نشست امیررضا حسنی درباره تاثیر تحریم ها بر صنایع منتخب با نگاهی به سیر تاریخی تحریم‌ها، نوع و زمان اعمال آنها به تحلیل تأثیرات این تحریم‌ها بر صنعت بانکداری، خودرو، نفت و گاز و پتروشیمی و فلزات اساسی پرداخت و عنوان کرد با بررسی تأثیر تحریم‌ها بر صنایع مختلف مشخص می‌شود که پس از لغو تحریم‌ها تا چه اندازه چشم انداز سودآوری این صنایع دچار تغییر و تحول می‌گردد.

photo_2015-09-01_10-30-22

موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان برگزار می کند؛

همایش ذهن نو و عملکرد نو در دوران پسا تحریم

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در راستای توجه به توسعه بازارهای سرمایه پذیر و تخصصی شدن آنها در دوران پساتحریم و ارتقای آگاهی بازیگران این عرصه، همایشی را  با عنوان ” نگاه نو، ذهن نو، زبان نو برای عملکرد نو” در دوران پساتحریم برگزارمی نماید که در آن نگرش های نوین مدیریتی و اقتصادی توسط اساتید و خبرگان این عرصه به بحث و بررسی گذاشته می شود.
در این همایش دیدگاه های عملیاتی و اطلاعات موثری با محورهای رشد، توسعه و توسعه پایدار، تغیر، تحول، تولد مجدد، بازیافت توازن از دست رفته، انسان حاضر، ناظر و بازیگر، استراتژی های نو در بازاریابی و فروش و چشم انداز و تحلیل اقتصاد ایران در دوران پساتحریم به مخاطبان ارائه می شود.

111

توسط موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان برگزار شد؛

همایش"افق های تازه سرمایه گذاری در بازارسرمایه"

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، این همایش در راستای سلسله نشست ها و کارگاه ها، به همت موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان و با همکاری کارگزاری سهم آشنا و گروه تحلیلی سهامیاران با شعار فرصت های سودآوری گاهی خارج از میدان دید شماست، در حالی برگزار شد که بسیاری از فعالان اقتصادی و علاقمندان حوزه بورس و بازار سرمایه در آن حضور داشتند.
سرفصل های بررسی شده در این همایش عبارت بودند از تفکر سرمایه گذاری نوین، فرهنگ سرمایه گذاری و سهامداری، درآمد و سود پایدار، تحلیل بازارها و مدیریت ریسک شناور.
امیررضا حسنی مدیرعامل موسسه، در این همایش با ارائه اسلایدهایی به تشریح فرآیند بقاء سود در بازار سرمایه، شخصیت سرمایه گذار، روانشناسی معامله گر، منبع پول، تحلیل در بازار سرمایه، عوامل تاثیرگذار بر تحلیل، تئوری روانشناسی عرضه و تقاضا، مدیریت ریسک و … پرداخت.

_DSC5416

طی همایشی بررسی می شود،

چالش های ششگانه اقتصاد ایران در سال ۹۴

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،امیررضا حسنی با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی، به تشریح اهداف برگزار کنندگان همایش «دور نمای اقتصاد ایران در سال ۹۴» پرداخت و گفت: چالش جدی برای دولتمردان، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران این است که بطور مثال، چگونه می توان سیاست انقباضی در بودجه داشت، اما در عین حال بدنبال توسعه و رونق کسب و کار بود.
مدیر همایش دورنمای اقتصاد ایران افزود: بعد از رشد چشمگیر شاخص بورس اوراق بهادار تهران، در ماه های اخیر شاهد ریزش فرسایشی آن بودیم، سیاست های دولت در ارتباط با صنایع حاضر در بورس نیازمند بازنگری جدی است که این بازنگری در گرو گشایش در مولفه های کلان اقتصادی است که می توان از جمله مهمترین عوامل دراین بخش را موضوع مذاکرات هسته ای دانست که نتایج حاصل از این مذاکرات با سرنوشت بازارهای مالی در سال ۱۳۹۴ گره خورده است.