مطالعه و پژوهش

Business Strategy Illustration with Chalk on Blackboard

نگاه خود را وسیع تر کنید
افق های تازه سرمایه گذاری را ببینید!

فضای کنونی اقتصاد ایران حاوی فرصت ها و موقعیت هایی است که با سنجشی دقیق و پایشی مستمر می توان آن ها را شناسایی نموده، و جهت بهره گیری از آن برنامه ریزی و اقدام نمود. موسسه اقتصاد ایرانیان برای ارائه خدمات مطالعاتی و پژوهشی در حوزه کسب و کار، اقتصاد و سرمایه گذاری آماده ارائه خدمات به شما می باشد.

فرصت های سود آوری گاهی خارج از میدان دید شماست!

مطالعه و پژوهش در زمینه های سرمایه گذاری:

شاخص بورس تهران در روزهای کنونی اعداد پایینی را تجربه می کند. قیمت سهم بسیاری از بنگاه های بورسی (که بزرگترین بنگاه های اقتصادی کشور هستند) به پایین ترین بازه قیمتی خود در دو سال اخیر و زیر ارزش خالص برآورد شده سهم رسیده است. اما اگر از زاویه دیگری به همین موضوع نگریسته شود، وضعیت فعلی فرصت خوبی است که با بررسی دقیق و حساب شده، سهم های ارزشمند شناسایی شده و سبدی از آن ها برای سرمایه گذاری گردآوری شود.
کاهش سود بانکی، توافق هسته ای، اهتمام دولت بر برطرف کردن زیربنایی رکود به جای تزریق موقت پول برای ایجاد رونق های مصنوعی (که بارها در دولت قبل انجام شد و نتیجه آن شکل گیری حباب های قیمتی بود) سه عاملی است که می تواند رونق بورس اوراق بهادار را بیش از پیش رقم بزند.
کشور ایران به دلیل ترکیب جمعیتی و ساختار اقتصادی خود به عنوان کشوری در حال توسعه همواره دارای پتانسیلی بالا در جذب و مصرف کالا دارا بوده است. سرمایه گذاری در کالای بادوام و سرمایه ای (فلزات گرانبها، مواد اولیه، مصالح ساختمان، اتومبیل) و استحصال سود از محل آربیتراژ (سودآوری از طریق خرید کالا در بازار یا زمان مشخص و فروش آن در بازار یا زمان دیگر) از زمینه های جذاب برای سرمایه گذاری است.
فعالیت بازرگانی (واردات و صادرات کالا) و همچنین خرید و فروش در بورس کالا از زمینه های دیگر فعالیت در حوزه کالاست.

تولید کالا یا محصول، ارائه خدمات، واردات و صادرات و بازرگانی، سه حوزه ای هستند که کسب و کارها در آن راه اندازی می شوند. با یک امکان سنجی کارشناسی و تخصصی می توان فرصت های نهفته در اقتصاد را شناسایی نموده و به راه اندازی کسب و کارها و ایجاد شرکت هایی پرداخت که در زمینه مدنظر فعالیت کنند. بنگاه داری و تملک شرکت های موفق تحت عنوان هلدینگ (با در اختیار داشتن ۵۰% + ۱% از سهام آنها) توانایی اعمال مدیریت بر زنجیره ای از کسب و کارها را می دهد که با هم افزایی خود می توانند هزینه ها را کاهش داده و بهره وری و سود حاصله را افزایش دهند.

سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز در ایران در دو گروه کلی جای می گیرد: گروه مسکن و گروه کاربری تجاری، اداری، گردشگری و … با توجه به جمعیت جوان ایران و تقاضای تجمعی برای مسکن، در سال های گذشته و پیش رو حوزه مسکن همواره حوزه جذابی برای سرمایه گذاری بوده است. در این حوزه توجه به سیکل های رکود و رونق و آنالیز میزان تقاضا مهمترین عوامل برای یک سرمایه گذاری موفق در ساخت و ساز است. در زمینه واحد های با کاربری تجاری نیز به دلیل مازاد عرضه، در حال حاضر سرمایه گذاری در واحد های تجاری با موقعیت های ویژه مکانی، یا دارای ارزش افزوده (مجتمع های چندمنظوره) بیشترین توجیه پذیری اقتصادی را دارند. به همین منظور در این زمینه امر پیش از هرگونه اقدام به سرمایه گذاری اقدام به امکان سنجی اولیه عاملی کلیدی در رسیدن به اهداف سرمایه گذاری است.

مطالعه و پژوهش بازارها و صنایع:

تهیه طرح توجیهی از لحاظ اقتصادی، مالی، فنی با نرم افزارهای تخصصی روز، مطالعه و پژوهش در زمینه راه­ اندازی پروژه های جدید، شامل تهیه طرح امکان ­سنجی و طرح تجاری پروژه، ارائه طرح­های پژوهشی در زمینه شناسایی فرصت های اقتصادی، مزیت ها و راهکارهای دستیابی به اهداف، برآورد کمی پتانسیل بخش های مختلف برای سرمایه گذاران، تحلیل اثر نوسانات متغیر های اقتصاد کلان بر  عملکرد و بازده بنگاه ها، بررسی و تهیه گزارش­های اقتصادی در زمینه اثرات عوامل مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و زیست‌محیطی بر متغیرهای اقتصادی، تجزیه و تحلیل هزینه مبادله در سطح خرد و کلان، تجزیه و تحلیل صنایع و برآیند تابع رفتاری صنایع با تکنیک های پیشرفته اقتصاد سنجی، تجزیه و تحلیل محیط کسب و کار و اثرپذیری بنگاه‌ها از آن، بودجه بندی عملیاتی شرکت و پروژه ها، توانایی تجزیه و تحلیل و بازنگری استراتژی‌های شرکت‌های مادر و شرکت‌های عملیاتی، مدل‌سازی اقتصادی با استفاده از نظریه بازی‌ها، بازنمایی دقیق‌تر ساختار و ساز و کار بخش واقعی اقتصاد، کنترل پروژه به روش Earn Value، ارائه ایده‌های کاربردی در زمینه بهبود فرآیند‌های مدیریت اجرایی، سنجش کارایی بنگاه‌ها و رتبه بندی آنها  با استفاده از روش DEA Master، سنجش بهره‌وری بنگاه‌ها، تحلیل کاربرد ماتریس داده، ستاده در عرضه و سیاست‌گذاری اقتصادی، مدل پیش‌بینی قیمت نفت و تحلیل اثرات بودجه کشور،  بررسی اقلام عمده وارداتی کشور از نظر وجود قیمت شکنی، تخمین توابع هزینه و تولید بنگاه‌های اقتصادی، برآورد مدل‌های برنامه‌ریزی برای مطالعات استراتژیک، برآورد مدل ارزیابی وام‌های بانکی با استفاده از تکنیک AHP، ارائه یک مدل پشتیبانی تصمیم جهت ارزیابی وام‌های بانکی، بهینه سازی با استفاده از الگوریتم‌های فراابتکاری، برآورد مدل‌های اقتصادسنجی پیش بینی، مدل‌های پشتیبان تصمیم‌گیری DSS ، با استفاده از سیستم‌های هوشمند

مطالعه و پژوهش در زمینه تامین مالی و استفاده از ابزارهای مختلف تامین مالی نوین
تجزیه و تحلیل عملکرد شرکت‌ها (تولیدی، سرمایه گذاری و صندوقهای سرمایه گذاری مشترک)
مطالعه و پژوهش درخصوص بازار سرمایه و صنایع منتخب
تدوین استراتژی و برنامه ریزی مالی در بازار سرمایه
تجزیه و تحلیل صورت های مالی و ارائه گزارش های مدیریتی

تهیه دستورالعمل‌های مدیریت ریسک نقدینگی
تهیه دستورالعمل‌های ارزیابی عملکرد خطوط کسب و کار
تهیه دستورالعمل‌های شناسائی و دسته‌بندی طبقات ریسک عملیاتی
تهیه دستورالعمل‌های مدیریت ریسک اعتباری
تهیه دستورالعمل‌های گزارشگری پرتفولیوی بازار شرکت‌های عضو گروه
طراحی ساختار سازمانی واحدهای اجرائی ریسک (عملیاتی، اعتباری، بازار و نقدینگی)
مطالعه در زمینه مدیریت ریسک‌های مالی بنگاه‌­ها

تجزیه و تحلیل پتانسیل نقاط مختلف کشور در زمینه جذب توریسم
محاسبه هزینه فرصت کشور در زمینه صنعت توریسم با توجه به ظرفیت‌های موجود
ارائه راهکار برای شناسایی و معرفی مناطق مختلف توریسم پذیر
مطالعات امکان سنجی اقتصادی و برآورد درآمد، هزینه فعالیت در زمینه توریسم
مشاوره سرمایه‌گذاری در زمنیه احداث مجموعه اقامتی تفریحی( هتل و متل) در مناطق مستعد

تجزیه و تحلیل مالی و اقتصادی پروژه‌های مسکن و ساختمان
امکان سنجی بهره‌گیری از روش‌های نوین تأمین مالی طرح‌های مسکن
مطالعه پروژه‌های ساختمانی در موارد مسکونی، تجاری، اداری، بیمارستانی و غیره
تجزیه اجزای قیمتی ساختمان و مسکن و طرح های توسعه‌ای
مطالعه هزینه به منفعت پروژه‌های مسکن و ساختمان
تدوین راهنما برای ارزیابی اقتصادی طرح‌های توسعه شهری بصورت راهبردی و درآمد پایدار شهری (بویژه برای شهرهای جدید)

بررسی و تعیین هزینه تمام شده محصولات
هزینه بهره‌برداری از نیروگاه‌های حرارتی
تجزیه و تحلیل اقتصادی احداث نیروگاه‌ها
بررسی اقتصادی باز توانی نیروگاه‌ها
ارزیابی اقتصادی بهره‌گیری از نیروگاه‌های کشور با در نظر گرفتن اثر سیاست آزادسازی قیمت انرژی
انجام مطالعات اقتصادی و زیست محیطی نیروگاه‌های فسیلی و ارائه گزینه‌های بهینه
اندازه‌گیری کارایی فنی و اقتصادی نیروگاه‌های کشور
بررسی عملکرد اقتصادی سیستم یکپارچه نیروگاه‌ها

شناسایی شاخص های صادراتی، طراحی و تدوین سیاست های صادراتی، شناسایی بازارهای هدف و طراحی عوامل حیاتی موفقیت در صادرات.

مالک یک کسب و کار سودآور شوید!

سرمایه گذاری در طرح های پر بازده فضای اقتصاد امروز فرصت های جدیدی برای تجارت و کسب و کار خلق می کند. ما با بررسی دقیق فعالیت های اقتصادی و پایش مستمر فضای کسب و کار، فعالیت هایی را که در جایگاه بالاتری از سودآوری قرار می گیرند و ریسک های محاسبه شده آن را پیش روی شما قرار می دهیم. پس از آن که تصمیم به سرمایه گذاری گرفتید، سناریوهای متنوعی برای سرمایه گذاری در یک طرح را پیش روی شما قرار می دهیم.

1

ما در موسسه اقتصاد ایرانیان با مطالعه و پژوهش های علمی و کاربردی اهداف سرمایه گذاری، سبد سرمایه، چرخه عمر کسب و کار، پروژه یا ایده مورد نظر را طی مراحل زیر بررسی می کنیم و آن را وارد فاز جدیدی خواهیم کرد:

تحلیل و آنالیز

ابزارهای مورد نیاز

ریسک و بازده

تحقیق بازار

خدمات مطالعات و پژوهش های اقتصادی

1

کمینه سازی ریسک های سرمایه گذاری

3

شناسایی فرصت های سرمایه گذاری

2