انتخاب سهام با معیار «سود»

بازار سهام هم مانند فصل‌های سال، چرخه‌ای دارد که به صورت مستمر تکرار می‌شود.

وقتی صحبت از سهام می‌شود، شاید به این فکر کنیم که سرمایه‌گذاری در سهمی که سود مستمر سالانه پرداخت می‌کند یک استراتژی خوب برای ایجاد جریان درآمدی و ثروت است. در این مقاله، منظور از سود سهام، مبلغی است که فارغ از نوسانات قیمتِ خود سهام، تحت عنوان سود سالانه به صاحبان سهام پرداخت می‌شود.

در ادامه به شش قاعده کلی انتخاب سهام که مرتبط با سود سهم هستند، اشاره خواهیم کرد.

یک: کیفیت را به کمیّت ترجیح دهید.

نکته‌ای که به عنوان یک سرمایه‌گذار باید به آن اهمیت بدهید عملکرد سهام است. ممکن است سهامی در کوتاه‌مدت بازده بالایی داشته و شما را به مطلوبیت بیشتری برساند، اما اعداد و ارقامِ کوتاه‌مدت نباید اغواکننده باشند. سعی کنید سهامی را انتخاب کنید که در بلندمدت سود معینی را برای‌تان تامین کند.

شاید درآمد حاصل از سود سهامِ کم‌ریسک‌تر، پایین باشد، اما در بلندمدت قابل اعتمادتر است.

دو: سرمایه خود را به شرکت‌هایی با ثبات بیش‌تر اختصاص دهید.

بازار سهام هم مانند فصل‌های سال، چرخه‌ای دارد که به صورت مستمر تکرار می‌شود. زمانی که سود سهم معیار شما برای انتخاب سهام است، هیچ اطلاعاتی بهتر از عملکرد گذشته شرکت نیست.

برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام شرکتی را مدنظر قراردهید که:

وضعیت پرداخت سود مناسبی داشته باشد.

در چند سال گذشته، روند افزایشی در پرداخت سود به صاحبان سهام را تجربه کرده‌ باشد.

نشان تجاری(برند) آن شناخته‌شده‌ باشد و جریان نقدینگی و بازده سرمایه‌گذاری خوبی را ایجاد کرده باشد.

سه: به دنبال سهامی باشید که فرصت رشد داشته باشد.

با وجود اینکه شرکت های نوپا سود سهام کمتری پرداخت می‌کنند، نباید بدون تحقیق از این شرکت‌ها عبور کنید. همان‌قدر که بررسی توان شرکت در پرداخت سود ضروری است، فرصت‌های آتی شرکت و آینده آن برای پرداخت سود هم قابل توجه است.

تفاوت زیادی بین سرمایه‌گذاری بر پایه رشد و سرمایه‌گذاری بر پایه ارزش وجود دارد. با سرمایه‌گذاری بر پایه رشد، به جای تمرکز به قیمت فعلی سهام و سود پرداختی آن، نگاهی بلندمدت به پتانسیل رشد و منافع حاصل از آن خواهیم داشت.

چهار: از نسبت پرداخت سود مطلع باشید.

نرخ پرداخت سود شرکت‌ها به نوعی بیانگر ریسک سرمایه‌گذاری است. این نرخ نه تنها میزان سود پرداختی به صاحبان سهام را نشان می‌دهد، بلکه مشخص می کند که شرکت توان ایجاد چه میزان درآمد را خواهد داشت.

اگر شرکت سهام پُربازدهی دارد، اما درصد بسیار کمی را به سرمایه‌گذارانش پرداخت می‌کند، با احتیاط قدم بردارید.

اگر درآمد شرکتی به طور چشم‌گیری در حال کاهش باشد، و مقدار سود پرداختی آن همچنان بالا باشد، نشانه خوبی نیست.

پنج: سبد سهام ایجاد کنید.

داشتن سهام با بازدهی بالا جذاب است، اما به همان اندازه هم ممکن است ریسک بالایی داشته باشد. اگر در صنعت یا گروه خاصی سرمایه‌گذاری کرده‌اید، بهتر است برخی از سهام‌تان را در صنایع دیگر سرمایه‌گذاری کنید، تا در صورتی که ارزش و بازدهی سهام یک صنعت دچار تزلزل شد، صنایع دیگر از سرمایه شما پشتیبانی کنند.

شش: بدانید تا چه زمانی سهام را نگه دارید و چه زمانی آن را بفروشید

همیشه بازه‌ مشخصی را برای بازدهی سهام در نظر بگیرید، تا اگر شرکتی(حتی شرکتی با ثبات یا پربازده) به زیر آن بازه رسیدند، سهام را بفروشید. تشخیص زمان نگهداری یا فروش سهام، موضوعی حیاتی است و به مطالعه یا مشورت با خبرگان این حوزه نیاز دارد.