عراقچی در همایش دورنمای اقتصاد ایران: برجام از مولفه های قدرت ایران

رئیس ستاد اجرای برجام گفت: تغییر نگاه به ایران ادعای ما نیست بلکه اخیرا موسسه آمریکن اینترپرایز در یک مطالعه پژوهشی برجام را به عنوان یکی از مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران نام برده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس عراقچی در همایش دورنمای اقتصاد ایران با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران بعد از توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: بعد از برجام فضای مناسبی برای مدیریت صحیح اقتصادی ایجاد شده است؛ ابعاد و مزایای مختلفی دارد که از زوایای مختلف می توان به آن نگاه کرد.

وی با اشاره به وضعیت سیاست داخلی کشور بعد از توافق برجام گفت: بعد از برجام جناح ها و جریان های سیاسی مختلف، نقدها، مخالفت ها و نظرات موافق خود را در خصوص این توافق اعلام کردند و موضع گیری هایی نیز علیه و یا موافق برجام اتخاذ شد. برجام در صحنه سیاسی داخلی کمک زیادی به رشد و بلوغ سیاسی جامعه کرد و برای اولین بار مهمترین موضوع امنیت ملی در جامعه به بحث گذاشته شد و ابعاد مثبت و منفی آن در جامعه مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به وضعیت سیاست خارجی کشور بعد از برجام نیز گفت: بعد از این توافق بین المللی غالب افراد متفق القول بر این باور بودند که برجام باعث شد تا موقعیت ایران در عرصه بین المللی تغییر کند به طوری که قطعنامه فصل هفت شورای امنیت ملی ملغی شد و همچنین شورای امنیت ملی برنامه هسته ای و غنی سازی ایران را به رسمیت شناخت.

عراقچی ادامه داد: همچنین در قطعنامه ای که اخیرا در شورای امنیت ملی برای سوریه به تصویب رسید از سه کشور از جمله ایران به عنوان ضامن صلح در سوریه نام برده شد. بنابراین نگاهی که علیه ایران پیش از برجام طی دهه های گذشته در شورای امنیت ملی مبنی بر کشوری به عنوان تهدید صلح و امنیت دنیا وجود داشت، به کشوری حامی صلح و ضامن امنیت منطقه تغییر کرد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: همچنین پیش از برجام یک پرونده سنگین اتهامی به نام PMD در شورای امنیت علیه ایران وجود داشت که بعد از برجام این پرونده بسته شد و این اتهام را از ایران رفع کردند و در مجموع ایران به کشوری خردمند و منطقی که نقش مهمی را در دنیا  ایفا می کند تبدیل شد؛ تغییر نگاه به ایران ادعای ما نیست بلکه اخیرا موسسه آمریکن اینترپرایز در یک مطالعه پژوهشی برجام را به عنوان یکی از مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران نام برد ضمن اینکه قراردادهای بوئینگ و ایرباس را به عنوان مشروعیت ایران در جامعه بین المللی ذکر کرده است.

عراقچی، برنامه هسته ای ایران را دیگر دستاورد برجام اعلام کرد و گفت: بعد از این توافق بین المللی برنامه هسته ای ایران از یک برنامه ممنوعه به یک برنامه مشروع تبدیل شد به طوری که حتی غنی سازی ایران یک روز هم به حالت تعلیق درنیامد این در حالی است که پیش از اجرای برجام یکی از شروط این توافق بین المللی غنی سازی صفر درصدی برای ایران هدف گذاری شده بود اما شاهد بودیم بعد از برجام علاوه بر اینکه حق غنی سازی را برای ایران قائل شدند، تحقیق و توسعه نیز ادامه داشت.

وی ادامه داد: در راستای تحقیق و توسعه نیز تزریق گاز به ماشین IR۸ در حدود دو هفته پیش آغاز شد که می تواند آینده هسته ای ایران را تضمین کند.

عراقچی رفع تحریم های هسته ای و بهبود اقتصاد را زاویه دیگر برنامه جامع اقدام مشترک اعلام کرد و گفت: باید این موضوع مدنظر باشد که بر اساس برجام قرار بود تحریم های هسته ای ایران رفع شود چرا که پیش از این تحریم های اولیه و تحریم های حقوق بشری نیز وجود داشتند که محور مذاکرات برجام نبودند؛ از برجام انتظار می رفت تمام تحریم های هسته ای را لغو کند و موانع را از سر اقتصاد ایران بردارد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در تشریح تحریم های لغو شده بعد از برجام گفت: انتظار از برجام این بود که موانع فروش نفت ایران را بردارد نه اینکه برای ایران نفت بفروشد بلکه این موضوع به سیاست داخلی کشور برمی گردد.

وی با تاکید بر اینکه تمام موانع مربوط به تحریم های هسته ای ایران بعد از برجام برداشته شده است، گفت: به عنوان مثال این توافق بین المللی باید موانع خرید هواپیما را از سر راه برمی داشت که این کار انجام شد و شاهد انعقاد قرارداد با شرکت های بوئینگ و ایرباس بودیم؛ پس این مانع برداشته شد. همچنین موانع خرید کشتی و موانع پیش روی صنعت کشتی سازی برداشته شد که در این زمینه قرارداد با کره را احیا کردیم؛ علاوه بر این در زمینه فروش نفت قرار بود برجام موانع صادرات فروش نفت ایران را بردارد.

عراقچی با بیان اینکه فروش نفت ایران پیش از تحریم های هسته ای روزانه ۲.۵ میلیون بشکه بود که این میزان در دوران تحریم های هسته ای به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت، گفت: اگر برجام نبود میزان فروش و صادرات نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز می رسید اما با توافق برجام مجدد صادرات نفت ایران به همان میزان ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسید.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: بعد از اجرای برجام، فروش نفت و تولید افزایش یافت، اما اگر قراردادهای نفتی کمی طول کشید، به دلیل IPC بود که به مباحث داخلی مربوط می‌شود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه طبق مکاتبات با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، تمام پول‌های نفت فروخته شده ایران بعد از برجام برمی‌گردد و در دسترس است، گفت: تمام منابع حاصل از فروش نفت به اقتصاد ایران برمی‌گردد که شاهد آن هم، رشد اقتصادی ۷.۶ درصد فعلی است.

وی با بیان اینکه در ۹ ماهه ابتدای امسال ارزش فروش نفت ایران ۲۹ میلیارد دلار بوده است، گفت: تمام این پول به کشور برگشته است و در حساب‌های بانک مرکزی قابل استحصال و بهره‌برداری برای دولت است.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه تحریم‌های کلیدی اقتصادی علیه ایران در دوران هسته‌ای، تحریم‌های مربوط به سه حوزه نفت و گاز، حمل و نقل و بانکی و مالی بوده است، گفت: در حوزه نفت و گاز به ضرس قاطع اعلام می‌کنم، تمام تحریم‌های دوران هسته‌ای رفع شده و در حمل و نقل هم تمام موانع مربوطه نیز برداشته شده است که مهمترین این موانع در حوزه نفتکش‌ و کشتیرانی بود و این دو بخش، موانع زیادی از جمله مشکلات بیمه‌ای، رتبه‌بندی بین‌المللی، پرچم و دسترسی به بنادر خارجی بود، اما در حال حاضر همه این مشکلات از میان برداشته است. در حال حاضر تمام کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی به همه نقاط دنیا به غیر از بنادر آمریکا و رژیم صهیونیستی دسترسی دارند.

عراقچی با اشاره به اینکه حوزه بانکی و مالی نیز یکی دیگر از کلیدی‌ترین تحریم‌های اقتصادی ایران در دوران تحریم‌های هسته‌ای بود، گفت: در این بخش وضعیت کشور هنوز به حالت عادی برنگشته، اما دلایل وجود برخی موانع در نظام بانکی و مالی به برجام مربوط نمی‌شود و دلایل غیربرجامی دارد.

وی با تأکید بر اینکه موانع پیش‌روی نظام بانکی که مرتبط با برجام بود، برطرف شده است، افزود: انتظار از موضوع اصلی مذاکرات باید در جامعه نهادینه شود، چرا که موضوع مذاکرات برجام، رفع تحریم‌های اولیه و حقوق بشری نبود و بر این اساس در حال حاضر نمی‌توانیم از سیستم‌های مالی آمریکایی استفاده کنیم، اما این به معنای آن نیست که در بن‌بست قرار داریم، بلکه بانک‌های بزرگ بین‌المللی اگر بنا به دلایلی با ایران همکاری نمی‌کنند، برخی بانک‌های دیگر می‌توانند جایگزین آنها شوند؛ به طوری که تمام داد و ستدهای بانکی از طریق بانک‌های مختلف یا از طریق سایر روش‌های قانونی در حال انجام است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به برجام از نگاه آمریکا گفت: آنچه در برجام به دست آمد، گشایش‌ها و دستاوردهای ناشی از توانایی‌های ملی بود و هیچ لطفی از طرف آمریکا و کشورهای ۱+۵ به ایران نشد.

وی ادامه داد: اوباما در جریان مذاکرات اعلام کرده بود که «اگر زورم می‌رسید، حتی یک پیچ و مُهره از صنعت هسته‌ای ایران باقی نمی‌گذاشتم»، اما امروز مشاهده می‌کنیم که آنها توان مقابله با ایران را نداشته‌اند و از تمام محدودیت‌ها علیه ایران از جمله حمله نظامی علیه کشور ما ناامید شدند.

عراقچی تأکید کرد: به نظر من علت اینکه اقتصاد ایران در برابر تحریم‌ها زانو زد، این بود که اقتصاد کشور بنا به گفته رهبری، در برابر تکانه‌های بیرونی مقاوم نبود که امروز اقتصاد ایران باید به جایی برسد که نتواند از طریق تحریم، خدشه‌ای به اراده سیاسی کشور وارد کند؛ این همان اقتصاد مقاومتی است تا هیچ قدرت خارجی نتواند ایران را تحریم کند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به سیاست رئیس‌جمهور جدید آمریکا در قبال توافق برجام گفت: ترامپ بعد از رسیدن به قدرت عباراتی علیه توافق برنامه جامع اقدام مشترک ایران به کار برد؛ از جمله اینکه این توافق را ننگین‌ترین توافق آمریکا اعلام کرد و حتی گفته بود چرا وزیر امور خارجه آمریکا در جریان مذاکرات، میز مذاکره را ترک نکرد؟

وی اظهار کرد: با وجود تلاش دولت جدید آمریکا مبنی بر ایجاد اجماع بین‌المللی علیه ایران، اما امروز مشاهده می‌کنیم اجماع بین‌المللی علیه ایران پیش از برجام به اجماع بین‌المللی حمایت از برجام علیه آقای ترامپ تبدیل شده است و این همان دستاورد برجام است.

عراقچی در پایان گفت: فرض کنید در حال حاضر اجماع بین‌المللی علیه ایران پابرجا بود و تحریم‌های سخت اقتصادی و انرژی همچنان ادامه داشت؛ در این شرایط کار بسیار سخت می‌شد.